Létrejött a MEASZ Bajcsy-Zsilinszky Emlékbizottsága

nyomtatás

A MEASZ-Összefogás a Demokráciárt elhatározta, hogy megkísérli a mai idők magyar emberének - főleg a fiatalabb nemzedék számára - bemutatni Bajcsy-Zsilinszky Endrét, az 1945-tel lezárult magyar történelmi szakasz talán legellentmondásosabb, legbonyolultabb közéleti, politikai személyiségét.

A MEASZ Elnöksége 2012. április 25.-i ülésén határozott arról, hogy a 2012-es esztendőben esedékes Bajcsy-Zsilinszky Endre nemzetiszocializmus-ellenes hetilapja, a Szabadság létrejöttének 80. évfordulója, a 2014-es esztendőben esedékes Bajcsy-Zsilinszky megölésének 70. évfordulója előkészítése valamint a 2016-ban esedékes Bajcsy-Zsilinszky születésének 130. évfordulója előkészítése céljából MEASZ - Bajcsy-Zsilinszky Endre Emlékbizottság - néven 15 fős - neves történészekből, politikusokból, pedagógusokból, újságírókból álló - emlékbizottságot állít fel a neves mártír politikus-újságíró emlékének méltó ápolására. Az Emlékbizottság a megszűnt Bajcsy-Zsilinszky Endre Baráti Társaság folytatója kíván lenni a hazai Bajcsy-kultusz megőrzésében és továbbadásában.

A 2012. április 25.-i elnökségi ülés határozota értelmében a MEASZ a Bajcsy-Zsilinszky Endre Emlékbizottságba két tiszteletbeli elnököt kért fel: dr. Vitányi Iván szociológus, országgyűlési képviselő, Bajcsy-Zsilinszky egykori sopronkőhidai rabtársa, valamint dr. Horváth János, a Magyar Országgyűlés korelnöke, az egykori nemzeti ellenállás résztvevője, a háború utáni köztársaság kisgazda parlamenti képviselője személyében. Az Emlékbizottság ügyvezető elnökének az Emlékbizottság kezdeményezőjét: Kerecsényi Zoltánt (A Szövetség alelnökét) kérte fel. 
Egy embert kell bemutatnunk, aki beleszületett a magyar nemesi rend felsőbbrendűségének tudatába. E rend védelmében 1911-ben részese volt egy máig véglegesnek mondhatóan fel nem derített politikai gyilkosságnak, amelyben urak álltak szemben a "durva, nyers parasztság" egyik képviselőjével, s a parasztot megölték. Később eljutott a parasztság majdnem rajongó, szinte kritikátlan imádatáig.

1943-ban már volt politikai tisztánlátása és erkölcsi ereje, hogy elmondja az országgyűlésben: "Nemzetünket és államunkat egyedül csak a magyar nép , parasztságunk és ipari munkásságunk  józansága és Toldi Miklós-i ereje mentheti meg, semmi más erő e kerek világon".

Kezdetben bizalmatlan volt a baloldali szervezetekkel szemben; még Magyarországnak a második világháborúba történt szerencsétlen beavatkozás után is - amit keményen és bátran bírál, elítél - komolyan veszi Horthyék tételét, hogy "Magyarország Európa védőbástyája a bolsevizmus ellen".

Rövidesen ugyanez az ember a haza veszedelmében, az ország és a nép jövőjének féltésében arra a meggyőződésre jut, hogy minden politikai erőt össze kell fogni a németek és a fasizmus ellen. Felismeri a föld alá kényszerítettek, az ellenállók erejét. Oda áll melléjük szilárdabb és megbízhatóbb szövetségesként, mint bárki más a polgári politikusok közül. Hívásukra vállalja az ellenállási mozgalom vezetését, és hűségében elmegy a vértanúhalálig.

Egy hazugságokkal, álnagyságokkal és áligazságokkal teli, furcsa magyar korszakban igaz ember és nyugtalan, becsületes, igazságkereső ember volt. Bármit mondott, hittel és meggyőződéssel mondta, olykor naiv bájjal.

Zsilinszky Szegeden éppen olyan meggyőződéssel volt "ellenforradalmár", mint a harmincas években a szegényparasztok apostola, 1941-től a baloldaliak szövetségese és az ellenállás hőse.

Csupa ellentmondás, de az ellentmondásokon keresztül állandóan felfelé ível szellemi, erkölcsi és politikai fejlődése. Gondolkozásában minden változást, fordulatot sok-sok munka, tanulmány, vita, tapasztalat, kínlódás, gyötrelem, átvirrasztott éjszaka előzött meg. Míg politikustársainak többsége pénzt és hatalmat keresett, Bajcsy-Zsilinszky megmaradt a tisztesség és a szegénység útján, s kétségtelen, hogy még tévelygéseiben is a nemzet, a haza érdekét vélte szolgálni. Ezt pedig a Horthy-korszak kevés emberéről lehet elmondani.

Bajcsy-Zsilinszky Endre életére, nagy drámájára, a magyar nép és a haza szabadságáért, függetlenségéért folytatott harcára és vértanúságára szeretnénk fordítani a figyelmet. Hitünk szerint ebben rejlik a legtöbb tanulság a mi nemzedékünk és az utánunk következők számára.


A MEASZ nagyra becsüli és őrzi a mártír politikus emlékét. Célunk, hogy az emlékévek során tisztelegjünk emberi nagysága előtt, s egyben az is, hogy megemlékezzünk mindazokról, akik vele összefogva, munkálkodtak Hazánkért. Ezek az elkövetkezendő esztendők jó alkalmak arra, hogy levonjuk a múlt tanulságait, s fényükben áttekintsük az aktuális kérdéseket, megszólítsuk a fiatalabb nemzedékeket is.


Az Emlékbizottság rendezvényein be kívánjuk mutatni Bajcsy-Zsilinszky Endrét, a politikust és embert, a mártírt és ellenálló társait. Mindezzel a demokrácia melletti kiállás fontosságára kívánjuk felhívni a figyelmet. Az elkövetkezendő esztendőkben, 2016-ig megemlékezésekkel, kiállításokkal, konferenciákkal, vetélkedőkkel, a még élő tanúkkal való találkozásokkal kívánjuk kézzelfogható közelségbe hozni minden generáció és érdeklődő számára Bajcsy-Zsilinszky Endrét, korának eseményeit, s azok máig ható összefüggéseit, tanulságait.

 mixonline.hu

 

2012. május 23.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap