Érjen véget az ezeréves per!

nyomtatás

A közelmúltban nagy vihart kavart a tiszaeszlári vérvádat felemlegető parlamenti felszólalásával egy jobbikos képviselő. A tiszaeszlári perben védőügyvédként eljárt akkori miniszter, Eötvös Károly nevével jelzett díjjal kitüntetett magyar ügyvédek „Elég! Érjen véget az ezeréves per!” címmel tiltakozó kiáltványt adtak közzé.

Mi, a Budapesti Ügyvédi Kamara Eötvös Károly díjjal kitüntetett tagjai egyre nagyobb aggodalommal figyeljük, ahogyan a szélsőséges, uszító rasszizmus az utcáról bekerült a bírósági tárgyalótermekbe, sőt az országgyűlési felszólalásokba is. 

A közelmúltban az ország házában hangozhatott el azonnali elutasítás nélkül olyan felszólalás egy parlamenti képviselő szájából, amely nem csak a középkori vérvádon alapuló antiszemita koncepciós perek hangulatát hozta vissza, hanem egyidejűleg a magyar igazságszolgáltatás, és egyben a magyar ügyvédség egyik legdicsőségesebb pillanatát, a tiszaeszlári felmentő ítéletet kívánta besározni, amely perben a felmentést kiharcoló Eötvös Károly, az ügyvédi kar egykori tagja, egyszerre mutatott máig ható példát a tisztességes és eredményes ügyvédi működésre.

Eötvös Károly híres, hét órás védőbeszédében egyszerre bizonyította be a vád alaptalanságát, és kelt ki határozottan "a zsidók elleni gyűlölködés s a vérvád eleven babonájának" közhangulata és az azt előidézők ellen. A Budapesti Ügyvédi Kamara ezért nevezte el legmagasabb díját Eötvös Károlyról, mert olyan ügyvédi életműveket kíván díjazni, amelyekben kiemelkedő szaktudás és szakmai tisztesség egyesül. 

Éppen ezért Eötvös Károly szellemében határozottan visszautasítjuk, hogy ezek az ember- és emberiségellenes indulatok és gondolatok visszalopakodjanak az ország házába és az igazságszolgáltatás termeibe. 

Nem hallgathatunk, mert alapvető emberi megfontolásaink késztetnek szólásra: az emberi méltóság tisztelete, az emberbarátságból fakadó fájdalom minden esetben, amikor igaztalanul, méltatlanul bántanak és megbántanak bárkit is, akár szóval, akár cselekedettel.

Nem hallgathatunk, mint ügyvédek, a jog elkötelezettjei és szolgái. A jog világában egyenlően részesedünk a kötelezettségekben és a jogokban, valamint az igazságszolgáltatás pártatlanságában. Ezen értékeinket alattomosan és gyökereiben rágja szét minden, ami kárhoztató különbséget tesz ember és ember között származása, vallása, világnézete és politikai felfogása között.

Nem hallgathatunk, mint magyar állampolgárok, akik hazánk kiegyensúlyozott fejlődését szem előtt tartva gyakoroljuk magunk is hivatásunkat, azon igyekezve, hogy országunk ne váljék kisszerű érdekek, primitív indulatok, a következményekkel nem számoló felelőtlen uszítások martalékává.

Nem hallgathatunk, mint európai polgárok, akiknek közössége tanult történelméből, s tudja, a gyűlölet lappangó zsarátnoka perzselő tűzviharként miként képes a szenvedés és a lángok martalékává tenni egész kontinensünket.

Eötvös Károly a tiszaeszlári perről írt könyvének "A nagy per, amely ezer éve tart, s még sincs vége" címet adta. Lelkiismeretünktől és embertársainkért érzett felelősségünktől ösztökélve fellépünk mindazok ellen, akik ennek „a nagy pernek” történelmi lezárását meg akarják akadályozni, és fenn kívánják a rasszizmus és idegengyűlölet légkörét tartani. Egyben kérjük embertársainkat, honfitársainkat, a törvényhozás felelőseit, az igazságszolgáltatásban dolgozó bírákat, ügyészeket, ügyvéd kollégáinkat csatlakozzanak felhívásunkhoz: ne engedjünk a gyűlölet agresszív alattomos kórjának. Mutassunk rá azon nyomban és a leghatározottabban arra, milyen veszélyt hordoz ez az egyénre és társadalomra, a jogszerűségre és igazságosságra.

Azon Eötvös Károly díjasok listája, akiktől eddig visszaérkezett a támogató nyilatkozat ide kattintva tekinthető meg


2012. május 5.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap