A Jobbik megígérte, a kormány megcsinálta

nyomtatás

A Jobbik által inspirált kormányzati intézkedések listája, 2010-2012

A Jobbik által inspirált kormányzati intézkedések listája, 2010-2012

Idézet a Jobbik 2010-es választási programjából

A Fidesz-kormány intézkedései

A multik adóbevételekhez történő hozzájárulása elenyésző, a keletkező hasznot számviteli trükkökkel eltüntetik és kiviszik az országból.”

Az Orbán-kormány ágazati különadókat vetett ki a távközlésre, az energiaszolgáltatókra és a kereskedelmi áruházláncokra. Ezek az ágazatok többnyire külföldi tulajdonú, multinacionális cégek kezében vannak.

A kötelező magánnyugdíj-rendszert megszüntetjük és visszavezetjük az állami rendszerbe oly módon, hogy az egyéni számlavezetés megmarad. Lehetővé tesszük a szabad nyugdíjpénztár-választást, megszűnik a kötelező magánnyugdíj-pénztári tagság.”

A Fidesz államosította a magán-nyugdíjpénztári megtakarításokat. Az átlépés azonban a Jobbik elképzelésével szemben nem szabad választás eredménye volt.

“A neoliberális oktatáspolitika vadhajtásaival szemben a Jobbik támogatja az osztályzást és az évismétlést is.”

A Fidesz-KDNP visszavezette alsó tagozaton az osztályzást és az évismétlést.

Szükséges annak az elvnek a megjelenítése, hogy a Szent Korona és a Magyar Állam, a Szent Korona és a (különböző nemzetiségű és vallású tagokból álló) nemzet is azonos. A Szent Korona a Magyar Államot jelenti hivatalos szövegekben és jogszabályokban.”

A Szent Koronára való utalás bekerült az Alaptörvénybe: “Tiszteletben tartjuk történeti alkotmányunk vívmányait és a Szent Koronát, amely megtestesíti Magyarország alkotmányos állami folytonosságát és a nemzet egységét.”

A Jobbik olyan médiatörvényt alkot, amely új, értékelvű közszolgálatiságot teremt, rögzítve annak kritériumait, mint a nemzeti identitás építése, a sokoldalú ismeretterjesztés és a kiegyensúlyozott tájékoztatás. Lehetővé tesszük az egyes médiumokra kiszabott büntetések minél hamarabbi végrehajhatóságát a jelenlegi, évekig elhúzódó gyakorlat helyett.”

A Fidesz új médiatörvényt alkotott, amelynek elfogadásához az alkotmányt is módosította. Az Orbán-kormány saját kinevezettjeinek felügyelete alá vonná a teljes magyar médiát. A törvényjavaslatok indoklásában a Jobbikéhoz hasonló, értékalapú érvelés jelenik meg. A javaslat súlyos szankcionálási lehetőséget ad a Médiahatóság kezébe.

A Jobbik olyan médiatörvényt alkot, amely új, értékelvű közszolgálatiságot teremt, rögzítve annak kritériumait, mint a nemzeti identitás építése, a sokoldalú ismeretterjesztés és a kiegyensúlyozott tájékoztatás. Lehetővé tesszük az egyes médiumokra kiszabott büntetések minél hamarabbi végrehajhatóságát a jelenlegi, évekig elhúzódó gyakorlat helyett.”

A Fidesz új médiatörvényt alkotott, amelynek elfogadásához az alkotmányt is módosította. Az Orbán-kormány saját kinevezettjeinek felügyelete alá vonná a teljes magyar médiát. A törvényjavaslatok indoklásában a Jobbikéhoz hasonló, értékalapú érvelés jelenik meg. A javaslat súlyos szankcionálási lehetőséget ad a Médiahatóság kezébe.

“Az általános iskolák felső tagozatos osztályai számára kötelezővé tesszük, hogy legalább egy évfolyamon elszakított magyar területre szervezzék az osztálykirándulást.”

A kormány kezdeményezésére minden közoktatásban tanuló fiatal legalább egyszer eljuthat a magyar állam támogatásával a szomszédos országok magyarlakta területeire annak a határozati javaslatnak az értelmében, amelyet októberben fogadott el a parlament.

Magyarország keresztény gyökereit az alaptörvénybe foglaljuk.”

A kereszténységre való utalás is belekerült az Alaptörvénybe: “Büszkék vagyunk arra, hogy Szent István királyunk ezer évvel ezelőtt szilárd alapokra helyezte a magyar államot, és hazánkat a keresztény Európa részévé tette.”“Elismerjük a kereszténység nemzetmegtartó szerepét.”

A Kossuth térről a Károlyi-szobrot haladéktalanul eltávolítjuk. Kezdeményezzük a sztálinistarákosista önkény által felrobbantott Regnum Marianum templom újjáépítését. A Roosevelt tér kapja meg egyedüli méltó névadója, gróf Széchenyi István nevét! A negatív történelmi személyekhez vagy korokhoz kapcsolódó köztéri elnevezések általános megszüntetetése, szobraik eltávolítása a megfelelő helyre.”

“Horthy Miklós, Wass Albert, Teleki Pál, Prohászka Ottokár, Tormay Cecile, Hamvas Béla és más méltatlanul elfeledett nagyjaink emlékére országos köztéri szoborállítási program beindítása a civil szféra bevonásával.”

2012 márciusában eltávolították a Kossuth térről a Károlyi-szobrot. A fővárosi közgyűlés fideszes többsége Széchenyi térre változtatta a korábbi Roosevelt tér nevét. A fideszes és KDNP-s politikusok által a helyi önkormányzati törvényhez benyújtott módosító indítvány szerint “nem viselheti közterület vagy közintézmény olyan személy nevét, aki a XX. század önkényuralmi politikai rendszereinek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett, továbbá olyan kifejezést, illetve olyan szervezet nevét, amely a XX. század önkényuralmi politikai rendszereire közvetlenül utal, vagy annak emlékét idézi”.

Teret neveznek el többek között Wass Albertről.

A bajbajutott devizahitelesek esetében a kilakoltatásokat haladéktalanul felfüggesztetjük egy évre, ezzel együtt törvényi szinten szüntetjük meg a bankok egyoldalú szerződésmódosítási lehetőségét. Kötelezővé tesszük, hogy minden 3 évnél hosszabb futamidejű hitel esetében legalább egyszer, minden plusz feltétel és büntetőkamat nélkül lehetőség legyen a hitel törlesztésének 6-12 hónapra történő felfüggesztésére. Ha a fedezetként szolgáló lakás elárverezése elkerülhetetlen, akkor azt megelőzően a tulajdonosnak minimálisan 6 hónapot kell biztosítani a piaci értékesítésre.

2011 tavaszán a Fidesz képviselőinek kezdeményezésére a bírósági végrehajtásról szóló törvény módosításával meghosszabbították a kilakoltatási tilalmat, április 15-e helyett két és fél hónappal későbbre kitolva azt.

Korábban az Országgyűlés a hiteleseket segítő törvénycsomag keretében elfogadta az ügyfél számára kedvezőtlen egyoldalú szerződésmódosítás tilalmát is.

A devizahitelesek védelmét célzó intézkedések között a kormány megteremtette a lehetőséget a devizahitelek rögzített árfolyamon történő, egyösszegű végtörlesztésére.

A politikusi álláshalmozás megszüntetése érdekében az országgyűlési képviselők számára megtiltjuk többek közt a polgármesteri tisztséget, önkormányzati és megyei közgyűlési képviselőséget.”

A 2012. március közepén benyújtott, az országgyűlésről szóló törvényjavaslatban a kormánypárt bevezetné az országgyűlési képviselői és a polgármesteri tisztség összeférhetetlenségét.

A Jobbik a Parlament alakuló ülésének napján nyújtott be javaslatot a trianoni döntés évfordulójának nemzeti emléknappá nyilvánításáról.

Az Országgyűlés 2010. május végén a Nemzeti Összetartozás Napjává nyilvánította a trianoni békeszerződés aláírásának napját.

“Szakítani kívánunk azzal a hazaáruló politikai gyakorlattal, amelyet mind az MSZP, mind a Fidesz, mind a többi parlamenti párt követett, amelyet az uniós érdekek szervilis kiszolgálása jellemzett, akár a hazai érdekek rovására is. Gondoljunk csak az uniós tárgyalások kapkodó és önfeladó lezárására, a román EU-csatlakozás feltétel nélküli, vagy a Lisszaboni Szerződés villámgyors és olvasatlan megszavazására. A Jobbik, ha kell, akár a konfrontációt is vállalja Brüsszellel. Ha a nemzet és az Unió érdeke között kell választanunk, mi nem fogunk félni a hazánk és a nemzetünk mellett dönteni.”

Az Orbán-kormány EU-s politikáját inkább a konfliktusok felvállalása, a nemzeti érdekek közösségi érdekek felé helyezése jellemzi. A kormány kommunikációjában gyakran megjelenik az Európai Unió intézményeivel szembeni kritika, a miniszterelnök EU-s retorikája belföldön egyre radikálisabb irányt vesz.

Forrás: PolicysOlutions

2012. április 24.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap