Nem szabad hallgatni! Az antifasizmus- nem jobb- vagy baloldaliság kérdése...

nyomtatás

„ A társadalmi tudományok összessége az emberiség multját vizsgálja a maga konkrétumában és sokrétűségében” Ilyen magyarázatot ad a civilizációnk részét képező történelemről az enciklopédiai szótár. A rosszul megtanult leckékért fájdalmasan kell fizetni, a hamisítások pedig katasztrófához vezetnek.

Az utóbbi időben divatossá vált a múlt század történelmének egész fejezeteit átírni. Különösen azokat az oldalait, melyek a II. világháborúra vonatkoznak. Szerencsére azonban, az aktuális ideológiának jól megfelelő új történelem híveinek ellenállnak a józanság, a demokrácia,az igazságosság erői. És nem kell félni ezektől a “pátoszos” meghatározásoktól, amikor állami iskolákban azt tanítják, hogy a Holokausztot a zsidók találták ki. Hogy a II. világháborút az amerikaiak nyerték meg. Hogy a Szovjet hadsereg 1944-945-ben elfoglalták/megszállták/ Kelet Európát. A következő lépés- a pogromok, a KU-Klux-Klan, a boszorkányok üldözése.

Így már nem egyszer történt fejlődésünk spiráljában.

A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége / MEASZ/ 1945 május 15-én alakult, egy héttel a Győzelem Napja után. A Szövetség tagjai az Ellenállás harcosai lettek, valamint a koncentrációs táborokból hazatért foglyok és az egyszerű becsületes állampolgárok, akik megértették ennek a fórumnak a fontosságát. A II. világháborúban körülbelül egy millió magyar állampolgár pusztult el. Jelenleg az országban valamivel kevesebb, mint 10 millió ember él.

A MEASZ már kezdettől fogva nem korlátozta tevékenységét kizárólag a konkrét fasiszta szervezetekkel szembeni ellenállásra. Az antiszemitizmus, rasszizmus, a gyűlölet megnyilvánulásának bármilyen formája a társadalomban, a történelem-hamisítás- íme mindezek harci tevékenységünk területei.

1948-ig az országban demokratikus irányítás volt. Azután bekövetkezett Rákosi Mátyás sötét korszaka , a sztálinizmus korszaka. 1956… És mégis eléltünk a 80-as évek bársonyos forradalmaiig. Jelcin, Oroszország elnöke hivatalosan bocsánatot kért a magyaroktól az 56-os eseményekért. Úgy tűnt, hogy végre megtörtént a politikai kiegyezés. De sajnos. Hamarosan megjelent még egy tendencia- az 1945 év utáni szovjet megszállás sérelmei.

A MEASZ mindig azt magyarázta, hogy durva hiba a történelem két időszakát egybemosni- Magyarország fasizmus alóli felszabadítását és a Rákosi Mátyás hatalomra kerülésének időszakát. Más országokhoz hasonlóan, akik a hitleri koalícióhoz tartoztak, a magyar társadalom is kettéválasztja ezt a két időszakot. A fasizmus szörnyű veszedelem, amitől meg kellett szabadulni. A Budapestért folyó harcok- a Wermacht egyik legutolsó támasza elleni küzdelem volt, azért, hogy egész Európát megszabadítsák a barna pestistől. Egyébként Budapestet a szövetséges repülők bombázták, elsősorban az amerikaiak.

Az egész földet átfogó gazdasági krízis nehéz időszakában más problémák is kiéleződtek.

Felerősödtek a jobboldali folyamatok, az antiszemitizmus / Magyarországon a cigány kérdés/

 

A MEASZ folytatja a harcot a demokráciát veszélyeztető folyamatok ellen.

Az elmúlt évben ez vonta magára fővárosunk figyelmét és akadályozta meg, hogy a népszerű ÚJ SZÍNHÁZ a nacionalista propagnda színterévé alakulhasson.

A népszerű magyar színműíróról, az időközben elhunyt nacionalista és antiszemita Csurka Istvánról van szó. Felléptünk a fővárosi utcák és terek átnevezései ellen. Kit zavart a MOSZKVA TÉR elnevezés, amely már régen divatos találkahely lett és sok irodalmi mű hőse.

A MEASZ közérthetően és találékonyan magyarázza el az Interneten keresztül felszólalásaiban, hogy mekkora veszélyt jelentenek az ország számára a “Gárda” katonai megnyilvánulásai vagy a Jobbik párt rasszista felhívásai..

A MEASZ aktivistái minden évben megkoszorúzzák a Szabadság téri Szovjet hősök emlékművét és a Gellérthegyit, emlékeket állítanak a hősöknek és áldozatoknak, de részt vesznek nemzetközi konferenciákon is.

Mindig megemlékeznek február 13-áról. Ezen a napon 1945-ben szabadították fel Budapestet a fasiszták és nyilasok uralma alól és lerombolták a gettó falait. A szörnyű eseményekre emlékeztet a Duna partján álló zseniális emlékmű: egy sor cipő bronzba öntve- gyermekcipők, női topánkák, mindazok, amiket a szovjet katonák Pest felszabadításakor láttak.

A tragédiák szemtanúi meséltek a világnak a magyarországi rémtettekről. Egyikük egy napjainkban Ausztráliában élő zsidó asszony , akit édesanyja saját testével takart el a Dunába lövetés elől. A szovjet katonák mentve a sebesülteket és élve eltemetetteket, véletlenül találtak rá erre a kislányra.

A MEASZ megalapított egy évente kiadásra kerülő díjat, a költő, dramaturg, publicista Radnóti Miklós nevével, aki a II. világháborúban el volt ítélve. A múlt évben a költő özvegye, akinek versei zömét szentelte , 99-dik születésnapját ünnepelte. Ugyanabban a lakásban köszöntötték ebből az alkalomból, ahol a magyar irodalom legszebb versei születtek.

2012. március 21-én a nemzetközi antirasszista világnapon a budapesti XIII. kerületi Kultúrházban 12-ik alkalommal adták át a Radnóti Miklós Díjat azoknak, akik folyamatosan harcolnak a társadalom veszélyes közönyével, akik megvédik a legkiszolgáltatottabbakat

És ilyenek sajnos egyre többen vannak. Íme egy példa a közelmúltból: A jogi egyetem két hallgatója elhatározta, hogy bemennek a diszkóba. Egyiküket beengedték, a másikukat durván kitessékelték a sötétebb bőrszíne miatt. Ma a cigányok szenvednek. És holnap? A zsidók, arabok, afroamerikaiak, oroszok ? Ki a következő ?

A MEASZ- tagja a nemzetközi ellenállók federációjának, a FIR-nek, amely integrálja a veteránokat és a fiatal antifasisztákat.

Nem veszélytelen a magyar antifasiszta szövetség tagjának lenni, ami éppen e szervezet jelentőségét hangsúlyozza.

A MEASZ elnökére már rátámadtak fegyverrel a kézben.

Hanti Vilmos 9 éve áll a MEASZ élén. Kezdetben, mint iskolai tanító jött ide sok évvel ezelőtt a tanítványaival együtt. Azért, hogy a történelmet helyesen tanulják meg, hogy megtudják mi az a tolerancia, mi az a valódi demokrácia.

Két évvel ezelőtt Hanti Vilmos felszólalt a Kremlben a FIR konferenciáján, mint a magyar szervezet elnöke. Később felszólalt Athénban, a Szakszervezeti Vlágkongresszusonis.

Kíváló cikkeket ír, amelyekkel megismerkedhetnek az Interneten, vagy a magyar TOVÁBB című újságban.

“Több. Mint 20éve magyarázzuk az embereknek a történelmet, visszaállítva az igazságot. A fiatal nemzedék számára fontos tisztázni, hogy mi az a demokrácia és mi az a diktatúra.

A bulvár újságok, a katolikus egyház feudális irányzatai, amelyekből hiányzika kereszténység legfőbb hitvallása- a gondoskodás a szegényekről, mind-mind eltávolítanak a demokráciától.

A mi szervezetünkbe a legkülönfélébb emberek tartoznak/jönnek/:újságírók, művészek, politológusok, tanítók, egyszerű emberek. Mindenki, akinek szüksége van az igazságra, akik felelősséget éreznek az utánunk jövő nemzedékért “- mondja Hanti Vilmos

MEASZ korábban szervezett utazást Buchenwaldba, a napokban utaznak a csehországi Lidicébe. Idén nyáron 11-ik alkalommal nyílik meg Szerbiában az “ Együtt Európában a békés életért” nevű nemzetközi gyermekfesztivál. Lesznek szerbiai kirándulások, zenei fesztivál, futballmeccsek és még sok más. Ezt a fesztivált a FIR és a MEASZ szervezik, valamint a Magyar Gyermekbarát Szövetség.

Minden évben Március 15-én Petőfi Sándor emlékművénél találkozik a MEASZ mindazokkal, akik fontosnak tartják a békés, demokratikus, nemzetközi politikát a Földünkön.

Mindazok, akiket ez a téma jobban érdekel, közelebbről megismerkedhet a Magyar Ellenállók és Antifasiszták szövetségével a következő internetes portálon: www.antifasiszta.hu.

JEKATYERINA VERES

 

 

Нельзя молчать

Опубликовано Nina Popova в сб, 24/03/2012 - 21:52

«Антифашизм - это не вопрос принадлежности к правым или левым. Это жизненный путь гуманизма.»

MEASZ

«Комплекс общественных наук, изучающий прошлое человечества во всей его конкретности и многообразии.» Такое объяснение дает энциклопедический словарь важнейшей составляющей нашей цивилизации - истории. Расплата за ее плохо выученные уроки весьма болезненная, а фальсификация приводит к катастрофе.

В последнее время стало популярным переписывать целые главы истории прошлого века. Особенно те страницы, которые относятся ко Второй мировой войне и послевоенным десятилетиям. К счастью, сторонникам написать новую, удобную для очередной идеологии историю, противостоят силы разума, демократии, справедливости. И не стоит бояться этих «пафосных» определений, когда в государственных школах учат, что Холокост придумали евреи, Вторую мировую выиграли американцы, Советская армия в 1944-1945 гг. оккупировала Восточную Европу. Следующий шаг - погромы, Ку-Клукс-Клан, погоня за ведьмами. Так уже случалось не раз на витках спирали нашего развития.

Венгерская Федерация Антифашистов и борцов сопротивления (MEASZ) была образована 15 мая 1945 года, через неделю после Победы. В состав вошли борцы Сопротивления, вернувшиеся домой узники концлагерей и просто честные граждане, понимающие значение такого форума. Во Второй мировой войне погибло около миллиона венгерских граждан. Сейчас в стране проживает чуть меньше 10 миллионов.

С самого начала MEASZ не ограничивала свою деятельность только противостоянием конкретным фашистским организациям.

Антисемитизм, расизм, проявления любой формы ненависти, агрессии в обществе, фальсификация истории - вот их поле борьбы.

До 1948-м в стране было демократическое правление. Затем наступила темный период Матяша Ракоши, эпоха сталинизма. 1956 год... И все же, мы дожили до бархатных революций 80-х.

Президент России Ельцин официально попросил прощения у венгров за события 56-го. Казалось, все наконец-то достигли политического благоразумия. Увы. Вскоре появилась еще одна тенденция - обиды за советскую оккупацию с 1945 года. MEASZ всегда разъяснял грубую ошибку объединить две страницы истории - освобождение Венгрии от фашистов и период, наступивший с приходом к власти Матяша Ракоши. Как и правительства других стран, входивших в гитлеровскую коалицию, венгерская общественная организация постоянно разделяет эти две эпохи.

Фашизм - страшное зло, от которого необходимо было освободиться. Битва за Будапешт - сражение за один из последних оплотов Вермахта, за освобождение всей Европы от коричневой чумы. Кстати, бомбила Будапешт союзническая авиация, в первую очередь - американская.

В сложный экономический период, во время кризиса, охватившего планету, обострились и другие проблемы. Усилились правые течения, антисемитизм, расизм (в Венгрии - цыганский вопрос).

MEASZ продолжает борьбу против опасных для демократии движений.

В прошлом году именно они смогли привлечь внимание столицы и остановить превращение сцены популярного Нового театра в площадку националистической пропаганды. Речь идет о пьесе известного венгерского, ныне покойного, националиста, антисемита Иштвана Чурки. Выступали против переименования площадей и улиц столицы. Кому мешала площадь Москвы, давно ставшая местным «трэндом», героиней многих литературных произведений?

MEASZ популярно, доходчиво объясняет в СМИ, через Интернет, в публичных выступлениях опастность для страны существования военизированного объединения «Гарда» или расистские призывы партии Йоббик.

Активисты MEASZ возлагают ежегодно венки к памятнику Советским воинам на площади Свободы и на горе Геллерт, устанавливают монументы героям и жертвам, участвуют в международных конференциях.

Всегда проводят мероприятия 13 февраля. В этот день в 1945 освободили Будапешт от фашистов и нилашистов и разрушили стены гетто. О страшных событиях напоминает гениальный памятник над Дунаем: ряд обуви (сейчас в бронзе) – детские ботинки, женские туфли, то что увидели советские солдаты, освободив Пешт. Чудом уцелевшие свидетели трагедий, рассказали миру о зверствах в Венгрии. Одна из них - венгерская еврейка, живущая ныне в Австралии, поведала, как ее спасла мама, прикрыв своим телом во время расстрела. Советские солдаты, спасая раненых и заживо погребенных, случайно нашли эту девочку.

MEASZ утвердил ежегодный приз Миклоша Радноти - поэта, драматурга, публициста, казненного в годы войны. В прошлом году вдове замечательного поэта, которой было посвящено большинство его стихов, исполнилось 99 лет. И ее поздравляли в той же квартире, где были созданы одни их лучших страниц венгерской литературы.

21 марта 2012 года - в Международный день антирасизма - в Доме культуры XIII района уже в 12-й раз будут вручены почетные премии Миклоша Радноти тем, кто продолжает бороться с опасным равнодушием общества к урокам истории, кто защищает самых униженных.

А таких становится все больше. Вот недавний пример. Два студента юридического факультета решили сходить на дискотеку. Одного пропустили, другого грубо развернули обратно из–за смуглого цвета лица. Сегодня страдают цыгане. А завтра? Евреи, арабы, афроамериканцы, русские?! Кто следующий?

MEASZ - член Федерации интернационального сопротивления FIR, интегрирующего в единый фронт ветеранов и молодых антифашистов.

Быть членом венгерского союза антифашистов не безопасно, что как раз и подтверждает огромное значение организации. На президента MEASZ уже нападали с оружием в руках.

Вилмош Ханти (Vilmos Hanti) 9 лет возглавляет MEASZ. Впервые как школьный учитель он пришел сюда много лет назад вместе со своими учениками. Для того, чтобы они правильно выучили уроки истории, узнали, что такое настоящая демократия, толерантность.

Два года назад Вилмош Ханти выступал в Кремле на международной конференции FIR как президент венгерского филиала, затем в Афинах на Всемирном конгрессе профсоюзов. Он пишет блестящие статьи, с которыми можно познакомиться в интернете или в газете Tovább.

«Более 20 лет мы объясняем людям историю, восстанавливаем правду. Для молодого поколения важно разобраться, что такое демократия и что такое диктатура. Бульварные газеты, феодальное направление католической церкви, где отсутствует главный христианский призыв - забота о бедных, уводят в сторону от демократии. В нашу организацию входят самые разные люди: журналисты, художники, политологи, учители, простые люди. Всем, кому нужна правда, кто чувствуют ответственность перед следующим поколением», - говорит Вилмош Ханти.

MEASZ организовывал поездку в Бухенвальд, на днях они едут в чешскую Лидице. Этим летом в 11-й раз откроется международный детский фестиваль в Сербии «Вместе в Европе за мирную жизнь!». Будут экскурсии по Сербии, музыкальный фестиваль, футбольный матч и многое другое. Фестиваль организуют FIR (SUBNOR. MEASZ) и организация Венгерские друзья детей.

15 марта у памятника Шандору Петефи происходит ежегодная встреча MEASZ и тех, кто поддерживает мирную, демократическую, интернациональную политику на нашей планете.

Все, кого волнует эта тема более подробно могут ознакомиться с деятельностью Венгерской федерации борцов сопротивления и антифашистов можно на сайте www.antifasiszta.hu.

Екатерина ВЕРЕШ

http://www.kurier.hu/node/2433

 

2012. április 6.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 28. Vasárnap