Antiszemita plakátok tűntek fel Budapesten

nyomtatás

Leplezetlenül antiszemita szellemiségű, demokrácia-ellenes és Szálasit éltető vadplakátok lepték el Budapestet - több fővárosi kerületben is felbukkantak tegnap virradóra a hungarizmust népszerűsítő falragaszok. A Budán, a XI. kerületi Őrmezőn villanyoszlopokra ragasztott plakát egy katonai egyenruhát viselő férfit ábrázol, aki kezében egy felakasztott (?) figurát tart, mintha "megcsípte", elkapta volna.

A figura jellegzetes fejfedőt, kipát visel, de hogy még egyértelműbb legyen a célzás, hatalmas Dávid-csillagot is festettek a mellére, miközben zsebéből dollárbankók hullanak. A plakát felirata "harc"-ra szólít fel. A falragaszon hivatkozott internetes oldalak egyikén Szálasi Ferenctől közölt idézetből sejthető a "harc" mibenléte, ugyanis az idézet a politikai hatalmat gyakorló zsidóság "ellenszereként" a hungarista népmozgalmat nevezi meg.
A másik plakát - amely a Teréz körúton, a Mahir hirdetőoszlopain, a legális plakátokat felülragasztva bukkant fel - egy korabeli fotót közöl, melyen nyilasok masíroznak. Felirata pedig: "Eleged van már a demokráciából? Ismerd meg Szálasi eszméjét." 

A fekete-fehér plakátok egy internetes gyűjtőoldal elérhetőségét reklámozzák, ahonnét több, hungarista, revizionista szellemiségű, illetve rasszista, antiszemita tartalmat kínáló honlap érhető el.

A nyilvánvaló antiszemita és uszító üzenet ellenére a lapunk által megkérdezett jogász szerint kérdéses a jelenség büntetőjogi megítélése. A rajzos plakát "H" betűs logója ugyan nagyon hasonlít a nyilaskeresztre, ami tiltott önkényuralmi jelkép, közzététele pedig bűncselekmény lenne, de a plakát készítői láthatóan figyeltek arra, hogy az ábrázolás ne legyen egyértelmű - mondta Magyar Gábor ügyvéd, aki szerint így vélhetően bűncselekmény nem történt. 

Ugyanakkor, ha valaki feljelentést tenne, a rendőrségnek az eljárásban tisztáznia kell, hogy fennáll-e a bűncselekmény gyanúja - tette hozzá. Mint mondta, felvethető azonban a szabálysértés gyanúja, mivel a törvény szerint "aki olyan kihívóan közösségellenes magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen, elzárással vagy százötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható". Magyar szerint azonban a közösség elleni izgatás, mint bűncselekmény nem merülhet fel, mert ahhoz "az erőszak bekövetkezése veszélyének közvetlennek és nyilvánvalónak kell lennie", viszont a plakátoknál ez nem érhető tetten. 

Az ügyvéd kitért arra is, hogy a láthatóan vadplakátok kiragasztása miatt felvethető a hirdetményekkel kapcsolatos szabálysértés gyanúja. Lapunk megkereste az érintett önkormányzatokat is, azt tudakolva, tett-e valaki bejelentést a plakátokról, illetve tesz-e lépéseket azok eltávolítására a helyhatóság. Újbuda önkormányzatának sajtófőnöke tőlünk értesült az Őrmezőn kihelyezett plakátokról, de azonnali intézkedést ígért. Milassin Levente elmondta: bár állampolgári bejelentés nem érkezett ez ügyben a hivatalhoz, a fotók alapján beazonosítják a helyszínt, a közterület-felügyelők pedig eltávolítják a falragaszokat. A VI. kerületi önkormányzatnál későbbre ígértek lapunknak az ügyben tájékoztatást, azt azonban megtudtuk, hogy bejelentés ott sem érkezett a hivatalhoz.

A vadplakátok felbukkanása azért is aktuális, mert éppen a napokban került nyilvánosságra az a felmérés, mely szerint a magyarok kétharmadának van valami baja a zsidókkal. Az amerikai Rágalmazásellenes Liga tíz európai országot vizsgáló kutatásából az derült ki, az antiszemitizmus általános foka Magyarországon a legmagasabb, és itt gondolják a legtöbben azt is, hogy a zsidók túl nagy hatalommal rendelkeznek az üzleti életben. A szervezet vezetője, Abraham H. Foxman szerint Magyarországon, Spanyolországban és Lengyelországban az antiszemita magatartást mérő számok szó szerint túllépnek a grafikonon és komoly választ követelnek a politikai, civil és vallási vezetőktől.

Tudnak az erősödő szélsőségességről
Magyarországon is megjelent a kapitalizmus-, Európa- és Izrael-ellenesség, a gazdasági válság nyomán idehaza is megerősödtek bizonyos szélsőséges csoportok - mondta a hvg.hu-nak Fónagy János. A Fidesz képviselője azután nyilatkozott, hogy megbeszéléseket folytatott az EBESZ képviselőjével. Andrew Baker éppen tegnap tájékozódott a magyarországi antiszemitizmusról Budapesten, és Fónagyon kívül Martonyi János külügyminiszterrel, Kovács László (MSZP) és Schiffer András (LMP) képviselőkkel is tárgyalt.


Lengyel Tibor / Népszava

2012. március 23.

Letölthető dokumentumok:Nincs letölthető dokumentum
2024. április 27. Szombat